top of page

Kuidas vähemaga hakkama saada?


Säästmisnippe vestlusringist ITK Perekoolis 14.10.16

Sel reedel andsin loengut ITK Perekoolis ("Rahaasjad korda!") ning ühel hetkel avastasin, et kuue osalejaga loengust oli saanud hoopis midagi vestlusringi-laadset. Uus kogemus - ja vägagi värskendav! Sealjuures jäi mulle kõige eredamalt meelde, kui palusin osalejail endil igapäevaseid kokkuhoiunippe jagada - tagasiside oli täpselt selline nagu oleksin peeglisse vaadanud ja otsustanud iseendaga dialoogi astuda. Toon siin ära mõned neist, ehk tunned Sinagi ennast ära!

1. Eelarve koostamine - oli üllatav, et osalejatest kõik koostasid eelarvet ning teadsid täpselt kuhu raha kulub. Ka ise tõid nad selle välja kui ühe olulise abimehe, mis algul ehk isegi šokiteraapiat meenutas: ei oleks ju uskunud, et tühja-tähja peale iga kuu nii palju kulub. Huvitav oli siiski see, et pigem tegeleti eelarvega tagantjärele (raamatupidamine, kulude ülesmärkimine teatud perioodi tagant), kui et planeeriti kuu alguses kindlale kulugrupile kindel summa. Ise teeme ka samamoodi.

2. Sooduskampaaniad - olgugi, et Hullud Päevad olid pigem taunimisväärsed (rohkem ikkagi rahakulutamispeod), leidsid osalejaid ise, et kui iganädalased kampaanialehed postkasti potsatavad, sirvivad nad need alati läbi, et leida odavamaid pakkumisi kauem säilivatele toodetele - pesupulber, kuivained, konservid, õlid jms). Ei tundu esialgu küll meeletu kokkuhoiuna kulutada 2 EUR asemel 1,5 EUR, aga samas kui aasta lõikes kokku lüüa kõik need 50-sendised säästud, tuleb see summa kindlasti kümnetesse eurodesse. Kui mitte sadadesse!

3. Eraldi säästukonto - see polnud küll kõikide osalejate nimistus, kuid nii mõnigi ütles, et kasutab kogumishoiuse teenust olgugi, et see on väga madala intressiga. Enesedistsipliin on säästmistemaatika juures ülioluline, ning kui ikka muidu midagi üle jääma ei kipu, siis eraldi konto või eraldi hoius on siin suurepäraseks abimeheks! Ise teeme nii, et kanname iga kuu alguses teatud summa eraldi kontole, mis on eraldi pangas ehk nö silma alt eemal: nii ei kipu säästudeks mõeldud raha kogemata millegi muu peale kuluma. Lisaks on see hea nipp saada kohest ülevaadet palju säästukontole kogunenud juba on - ning see teadmine üksi motiveerib juba edasi!

4. Hoia fookus paigas - konkreetsed eesmärgid aitavad Sind rajal püsida, ning mitte tuleviku tarbimisele tänast tarbimist eelistada! Minu loengugrupi osalejad, kõik tulevased emad, neil (ja minul!) on suurepärane põhjus pingutada: soovime me kõik olla lapsega kodus kauem kui emapalk selleks võimaluse annab. Kui Sind emaks saamine lähitulevikus ees ei oota, siis sobivad eesmärkidena ka lühiajalised: millegi konkreetse jaoks säästmine (puhkusereis, korteri sissemakse), meelerahupuhvri tekitamine (ootamatud kulutused või pikem paus tööelust ei hüüa kunagi tulles!). Või siis juba ülim eesmärk - säästa ilusaks pensionipõlveks ning mitte ootama jääda kas minuealistel ikka lubatakse 70-aastaselt riigi poolt pensionile jääda või mitte.

5. Poodi mine jala: topeltkasu! - see teeb pai Sinu rahakotile (vähem kulutusi autokütusele või bussipiletile eeldusel, et Sul seda muidu vaja läheks), lisaks on see kasulik ka Sinu tervisele, seda eriti tänase istuva eluviisi juures.

Sellised mõtted tulid välja meie arutelust. Milliseid nippe Sina veel kasutad?

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Social Icon
bottom of page