Mida saad Sina oma rahalise vabaduse heaks ära teha?
Satun aeg-ajalt lugema neid ameeriklastest kirjutatud artikleid, mis räägivad sellest, kuidas meeletu säästmise tulemusena on nad nüüdseks (tavaliselt kuskil 30-35 eluaastaks) saavutanud finantsvabaduse. Minu enda hinnangul on need vägagi inspireerivad lood, panevad pigem mõtlema, et ka mina käin sama teed ja saan ühel päeval samamoodi kirjutada pika artikli, kuidas oma roosa finantsvabaduse unistuse kätte sain.
Huvitav on aga asja juures see, mida kallid kaasmaalased sellistele blogipostitustele kommentaarideks kirjutavad. Ma ei pea silmas neid, keda selline tekst samuti inspireerib pingutama, vaid neid, kes kohe käega löövad ning poevad "neil-on-seal-nii-suured-sissetulekud-et-selline-asi-on-võimalik" fassaadi taha peitu. Olen nõus, et sissetulekud on tõesti väga erinevad ning palju lihtsam on alustada siis, kui igakuine laekumine on näiteks Eesti keskmisest kõrgem, aga ometigi suudavad tugeva tahtejõuga inimesed kõrvale panna ka siis, kui nende palk jääb alla mediaanpalga (II kvartal 2016 oli mediaanväljamakse 858 eurot kuus).
Mida siis ikkagi oma rahalise tuleviku kindlustamiseks kohe praegu ära teha?
1) Kasvata tahtejõudu. Kui täna selguks, et pead oma kodu laenu- või üürimakseks hakkama arvestama 20-30 eurot igakuiselt lisaks, kas Sa leiaksid selle raha? Kindlasti. Seega leiad Sa selle raha ka oma säästukontole kandmiseks.
2) Tee selgeks kuhu raha läheb ja kust saaks kokku hoida. Hämmastavad näited, kui palju inimesed kulutavad Statoili kohvi või pudelivee peale on üsna asjakohased. Samuti need näited, kui toidupoes lööd tasuta saadud kliendikaardi läbi ja arve on hoobilt 1-2 euro võrra väiksem. Kuu lõikes 20 poeskäiku ja keskmine sääst 1,5 eurot kliendikaardi kasutamiselt = 30 eurot säästukontole. Nii lihtne see ongi!
3) Mõtle läbi, miks Sa säästma peaksid. Leia oma motivatsioon, mis aitab üle elada ka raskemad perioodid, kui nii hirmsasti tahaks iga päev sushit (või siis uuemate keelereeglite järgi, sušit) süüa. Kujundades säästmisest endale harjumuse, ei teki ka kiusatused enam nii kergesti.
4) Pane ootamatult laekunud raha kohe kõrvale. Näiteks tuludeklaratsioonilt saadud raha või mõni preemia, millega Sa arvestanud ei olnud.
5) Säästukonto. Kui kogu säästmisajalugu on kõik ühel kontol (kontode avamine on üldjuhul tasuta), siis on lihtne ka järge pidada kaugele Sa jõudnud oled. Lisaks vähendab see kiusatust säästetud summade ärakulutamiseks, sest see raha pole Sul igapäevaselt silma all. Parem, kui sellel kontol üldse pangakaarti küljes polekski.
Need on esimesed ja kõige lihtsamad sammud, mida saab igaüks kohe enda finantstuleviku kindlustamiseks ära teha. Ära mõtle sellele, et esialgu on summad nii pisikesed, et näivad võtvat rohkem vaeva kui kasu toovad. Tegelikult on igakuiselt säästetud 30 eurot aasta lõpus väärt 360 eurot! Samuti võiks see utsitada Sind piire nihutama ja proovida järgmine aasta kõrvale panna juba 40 eurot (aastasääst 480 eurot) või 50 eurot (aastasääst 600 eurot).. :) Kõigeolulisem selle juures on alustada KOHE!
Anna teada, millised lihtsad nipid oled Sina ise kasutusse võtnud?