top of page

Kallis linnaelu? Või ...


Kas oled oma tulusid-kulusid analüüsides mõelnud, et enam kuskilt koomale tõmmata ei saa, aga ikkagi on kulureal muserdavalt suur summa? Kas oled vaadanud üle oma püsikulud, mida iga kuu nii või naa maksad ning leidnud, et hoopis see on see põhjatu auk, kuhu kaovad Sinu säästud?


Analüüsides oma pere eelarvet ning nii juba mitu aastat järjest, ei leia ma enam erilisi kokkuhoiukohti. Kõik kulutused tunduvad olevat läbimõeldud ja planeeritud, või siis ei sõltu need üldse minust. Viimasesse kategooriasse langevad näiteks kommunaalkulud. Need ja koduüürile või -laenumaksetele minevad summad on ilmselt ka Sinu eelarves ühed suurimad.


Mis oleks lahendus? Kui probleemkohaks on pealinnaelu kallidus, siis tuleb minna probleemi juurpõhjuseni.. ja mis oleks kui kolida Tallinnast üldse ära?


Mida head on Tallinnas? Jah, siin on kõige rohkem shopingukohti, kinosid, teatreid ja kultuuriüritusi. Kohad, kus raha kulutada on ääretult lihtne. Ning arvestades Internetis ostlemise kasvavat populaarsust ja ka kultuuriürituste kolimist "maale" (vähemalt suveperioodiks), siis pole need "head" enam nii olulised. Ka on siin palgad kõige kõrgemad, kuid kui passiivne sissetulek aasta-aastalt kasvab ning üle Interneti ka tööd kodus teha pole enam suur probleem, siis saad Sa olla ka väikelinnaelanik koos pealinna palganumbriga.


Koos nimetatud eelistega on pealinnas aga ka väga kõrged kinnisvarahinnad. Nagu juba mainitud, kulub igal kuul üsna arvestatav summa just eluasemele. Kui nüüd numbrite juurde minna, siis:

  • kolmetoaline korter paneelmajas - 90 000 (kuine makse 30 aastase laenu puhul intressiga 2%+euribor, annuiteetgraafik: 333 eurot)

  • kolmetoaline uus korter - 150 000 (kuine makse samadel tingimustel, mis kirjeldatud: 554 eurot)

  • ridaelamuboks - 220 000 (kuine makse: 813 eurot)

  • maja: 250 000 (kuine makse 924 eurot)

Brr! Ja siinkohal ei taha keegi mõeldagi, mis saab siis kui euribor peaks tõusma hakkama ning mis 30 aastast laenugraafikut arvestades on täiesti tõenäoline.


Mida head pakub aga väikelinn? Vaiksemat, rahulikumat elukeskkonda, kus suurema julgusega saad oma lapsed üksi kooliteele saata. Madalamaid kodukulusid üüri- ja laenumaksete pealt. Madalamaid huviringitasusid (spordiklubitasusid) nii Sulle endale kui lastele. Vähem anonüümsust ja rohkem kogukonnatunnet, kus inimesed ühe asja eest väljas on. Võib-olla talveperioodil vähem teatrilavastusi ja -kontserte, et vahel oleks põhjust ka midagi erilist teha ja pealinna külastada. Või mõelda välja just rohkem perekondlikke meelelahutustegevusi, mida koos teha looduses või sõprade ringis, mis ilmselt mõjuvad rahakotile ka paremini kui pealinna teatrikülastus.


Nüüd, kinnisvara väikelinnas. Kui Tartu korterid jäävad Tallinna omadega veel sarnasesse hinnaklassi, siis võtame võrdluseks Pärnu:

  • kolmetoaline korter paneelmajas - 70 000 (kuine makse: 259 eurot)

  • kolmetoaline uus korter - 120 000 (kuine makse 444 eurot)

  • maja - 150 000 (kuine makse 554 eurot)

Loomulikult on mõlemas linnas ka kallimaid ja odavamaid variante ning need hinnad on puhtalt minu kinnisvarastatistika teadmiste ja kõhutunde põhjal siia välja toodud. Nimelt näeb meie pikaajalisem plaan ette üsna kindlat Pärnusse kolimist ja et kõige suurem hinnaerinevus just nimelt majade kategoorias on, siis on mõistlik kohe maja kasuks otsustada, eks! No ja selle kasuks räägib ka oma aia võimalus ja ise kõiges kamandamine.. aga hind on ka siiski üsna oluline tegur, Pärnu majad on ikka üle 100 000 euro võrra soodsamad kui Tallinna majad.


Kokkuvõttes pakub väikelinnaelu vähem stressi, rohkem rohelust, madalamaid kulusid ja ühtlasi kiiremat teed finantsvabaduseni? :)

Kindlasti on nii Tallinnal kui väiksemal linnal veel omajagu eeliseid ja puuduseid. Millised on Sinu jaoks väikelinnaelu eelised? Aga Tallinna eelised? Kumb asukoht teise üles kaalub? Või saavad määravaks hoopis puudused, mida muuta ei saa?

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Social Icon
bottom of page