Harjumuste jõud
Kui ma esmalt avastasin eesmärkide seadmise tehnika, mõtlesin, et nüüd olengi omadega mäele jõudnud. Eesmärgid on väga olulised ning nende paikasaamine ongi eduka elu alus, that's it! Viimasel kuul olen aga tarkusi ammutanud raamatust "The power of habit: why we do what we do in life and business", autoriks Charles Duhigg.
Selgub, et eesmärkidest endist ei piisa. Mõnikord on ju ette tulnud, et sead endale täiesti reaalse ja tähtajaga eesmärgi, hakkad justkui sinnapoole liikuma ka, aga jääd siis kuhugi toppama. Oled juba poole peal graafikust täiesti maas! Miks? Panin ju eesmärgi paika ja mõtlesin läbi, kuidas seda kõike saavutada, tähtaeg läheneb ja mina pigem kaugenen oma eesmärgist?
Vastu hakkavad töötama harjumused. Näiteks seadsid endale eesmärgiks kaotada oma kaalunumbrist 5kg. Aega selleks on 3 kuud, see tähendab 1,7 kg kuus ning et eesmärki saavutada, lubasid tervislikumalt toituda ning nädalas 3 korda 30 min end liigutada. Kuu on möödas ning Sina pole kuhugi jõudnud! Harjumused on tegevused, mida teeme automaatselt, ise tähelegi panemata ning just needsamad harjumused hakkavad siin Sinu vastu töötama. Lubasid tervislikumalt toituda? Aga tööpäeva lõppedes olid väsinud, keha nõudis süsivesikutelaksu.. ning kiired süsivesikud nõuavad uut laksu juba üsna pea ning käsi sirutus järgmise snäki järele. Ahjaa, ärgem unustagem tavapärast jäätiseportsu kell 9 õhtul. Ja Sina imestad, miks miski ei muutu?
Harjumuse juppideks lahti võttes on koostisosad järgmised: päästik ehk käivitaja, tegevus ise ning preemia, mille pärast me seda tahtma hakkame. Hea näide on hommikune kohv: Sa ärkad, tunned end unisena ning tead, et tassitäis mõrkjat jooki on suureks abiks. Olemas on päästik: hommikune unisus, tegevus ise: kohvi joomine ning preemia: ärksam olek.
Selleks, et harjumused Sinu eesmärke takistama ei kipuks, tuleb asendada halvad harjumused (nagu õhtune näksimine) parematega. Sul on harjumus palgapäeval preemiaks käia suuremal shopingutuuril või restoranis end premeerimas? Järelikult kuna harjumuse käivitaja jääb samaks (palgapäev) ning Sina ise ihaled enda tunnustamiseks millegi mõnusa järele (ehk preemia peab samuti jääma võrdväärseks), siis tuleks välja mõelda, mis võiks olla rahakotisõbralikum alternatiiv. Rikkalikum õhtusöök kodus ei vii raskelt teenitud tulust suurt osa minema. Shopingutuuri asemel kutsu sõbrad külla ja kokake üheskoos midagi maistvat, nii ühendad hea seltskonna ja head maitsed!
On harjumusi, mille juurutamine toob kasu vaid selles ühes aspektis (näiteks kui asendada pärastlõunase kohvi teega, siis on selle kasu vaid ühe tassi võrra kofeiini vähendamine päevas). Aga on ka harjumusi, mille kasutegur on nö suurem: näiteks säästmine. Juurutades endas harjumust kulutusi jälgida, hakkad ühtlasi rohkem järgi mõtlema, kas kõike, mida poes näed, läheb Sul ikka vaja. Sa hakkad oma kulutusi paremini planeerima ja läbi mõtlema, vähendades mõttetu kulutamise osakaalu. Sa suurendad seeläbi oma finantsvõimekust, tekitades järjest suurenevat säästupuhvrit ning see omakorda laseb Sul tunda end kindlamalt ja vähendada igapäevast stressi, sest Sa tead, et Sul on olemas kaitse tuleviku ootamatuste eest. Võibolla hakkad Sa isegi investeerimise vastu huvi tundma, mis võimaldab Sul kasvatada säästupuhvrit ka intressi ja liitintressi võrra ning suurendada oma teadmisi veel ühes põnevas valdkonnas. Üks väike harjumus - ja Sa kuldad end ise üle saadud preemiatega! Kas tasub proovida see endale sisse juurutada? JAH!