1+1 ei ole vahel 2, vaid rohkem!
Olen endiselt vaimustuses Charles Duhigg raamatust "The power of habit" ning sealt jäi mulle kummitama üks huvitav mõte: nimelt on mõned harjumused peajagu üle teistest. Ning muutes mõnda nendest eliit-harjumustest, tood enda ellu kohe korraga rohkem muutuvaid mustreid.
Hea näide on trenni tegemine. Juurutades oma ellu regulaalrse trennitegemise vajaduse, hakkavad tasapisi paremuse poole muutuma ka Sinu toitumisharjumused, Sinu hügieeniharjumused, Sinu uneharjumused, suhted teistega lähevad paremaks jne. Üks harjumus ning nii palju häid muutusi! Sama kehtib organisatsiooni puhul: näiteks raamatus toodud näide Ameerika alumiiniumitootjast Alcoast, kus legendaarne juht Paul O'Neill tõstis kõigist teistest esile turvalisuse - ning lisaks kõvasti kukkunud tööõnnetuste arvule paranes töötajate rahulolu, langesid kulud, kasvas kasum ning investorid lõid vaid rõõmust käsi kokku.
Kõiki neid häid näiteid lugedes hiilis aga minu pähe mõte, et ka säästmine on täpselt üks selliseid harjumusi, mis eliit-harjumuste klubisse imehästi sobiks! Mõtle nüüd ise: kui Sa teed otsuse, et hakkad säästma eluasemelaenu sissemakse nimel (või puhkusereisi või mistahes teise eesmärgi nimel), siis hakkavad Sind automaatselt huvitama kuhu küll see raha iga kuu kaob, ja kuidas see säästmiseks mõeldud summa lihtsalt üle ei jää (sest kõik me arvame, et kulutame väga vastutustundlikult). Selle välja selgitamiseks hakkad Sa kirja panema oma kulusid ja tulusid, ning avastad üllatusega need kulud, millest Sul aimugi polnud, et need on nii suured: väljas söömine, kaasaostetav kohv, pudelivesi, valmistoit, kingad, mida Sa peale poes proovimist enam jalga polegi pannud või püksid, mille Sa ostsid oma lapsele lootuses, et need talle meeldivad (ning tõde oli, et ta ei kavatse neid kunagi kanda, vähemalt mitte avalikkuse ees).
Oma kulude ja tulude mustvalgel nägemine raputab veidi Sinu maailma, mida ongi vaja, et teeksid otsuse paremini jälgida raha kulutamist ning osta vähem või üldse mitte neid üllatuslikult suuri kuluartikleid. Edasi tekib juba väike hasart näha, kas esialgu plaanitud säästusumma kõrvalepanemine ikka õnnestub? Aga äkki järgmisel kuul jääb juba rohkem üle?
Tehes veel sammukese edasi hakkad Sa nägema, et tihe poeskäimine polegi nii vajalik ja praktiline (ehk on tegelikult meeletu aja- ja raharöövel), ning ehk polegi Sul nii palju kraami koju koguda vaja? Kui aastaid tagasi oli minu harjumus alati jaanuari- ja juulikuudel palju poes käia, sest siis olid ju hooaja allahindlused, siis nüüd pole ma seda juba kaua teinud - tegelikult ei mäletagi, millal Eestis viimati riidepoodi sattusin. Iga kollane silt ei ole väärt seda, et ma ostan endale veel mõne pluusi või seeliku, sest ma ei jõua nagunii kanda neidki, mis mu garderoobis juba olemas on!
Ja vaid väike samm edasi viib Su minimalistlikuma elustiilini, kus näed, et asjadevabam kodu tähendab vähem koristusaega, rohkem kvaliteetaega sõprade ja perega, vähem peavalu nende vidinate tõttu, mida on vaja hooldada, remontida ja puhastada. Oh ja see kord garderoobis! Imeline, kui riidekapi koristamisele kulub 5 minutit, sest Su abikaasa ei viitsinud eelmisel õhtul oma pükse kokku voltida ja Sina ise oma seelikut kenasti puu peale tagasi panna. Ja korras!
Võta juba täna vastu otsus seada millegi nimel säästmine oma eesmärgiks ning naudi kõiki neid väikeseid muutusi, kuhu paremini korraldatud rahaasjad Sind viivad!
Keda rohkem huvitab, siis raamatu kaanepilt on siinsamas.