top of page

Finantsvabadus teiste heaks?


Olen mitmeid postitusi teinud finantsvabaduse teemal, ning et see on meie pere suur eesmärk, siis jätkan. Siiani olen põhjustest välja toonud pigem neid, mis mõeldud meie enda jaoks - vabadustunne, kindlustunne, oma pere jaoks olemas olemine, reisimine... aga tegelikult võiks lõppeesmärgi motivatsioonitegurite hulka lisada ka teistele kasulik olemise.

Oota, stopp, mis mõttes? Säästad ja investeerid ning teed seda puhtamuidu kõikide teiste jaoks?!

Tegelikult, mingis mõttes küll jah. Kui mina ja minu pere on endale finantsvabaduse kindlustanud, siis tähendab see seda, et halbade asjaolude kokkulangemisel - näiteks kui me mõlemad abikaasaga jääksime tööta ning raskelt haigeks - siis oleme kaitstud nii meie ise kui ka meie lähedased, kelle mureks pole mõelda kuidas meid siis üleval pidada. Kui meie lastega peaks juhtuma midagi, mille tagajärjel oleks vaja neid igapäevaselt ja kogu aeg hooldada, siis ka selle jaoks oleksid meil vahendid olemas (sest siis ilmselt oleks samuti igapäevane töölkäimine välistatud). Kindlustades enda tulevikku, panustame me ka oma vanemate ja lähedaste tulevikku, sest meie rahalise seisukorra pärast nad enam muretsema ei pea.

Sama kehtib, kui ühel päeval on vaja ise oma vanemate või lähedaste eest hoolt kandma hakata - lisaraha selle jaoks pole keeruline leida, kui oled oma finantsasjades korda hoidnud, ning tead, kuidas juurde teenida ka siis, kui ise aktiivselt tööellu ei panusta.

Üks aspekt siiski on veel: Anthony Robbins räägib palju maailmale tagasiandmisest. Kui oled ise juba haljale oksale jõudnud, siis aita teisi neid teenides - kas teadmiste jagamise läbi või rahaliste annetustega. Seetõttu on loodud ka temanimeline sihtasutus, Google annab Sulle kindlasti soovi korral lisainfot. Igal juhul sain tema raamatust indu ka ise mõtlema hakata, milliseid valdkondi ja kuidas sooviksin mina toetada. Siiani olen andnud oma panust riigikaitsesse Naiskodukaitse tegevuse raames, ning aeg-ajalt annetusi tehes Toidupangale või SOS Lastekülale. Korralikku süsteemi mul selle jaoks ei ole - nii nagu ameeriklaste raamatutes alati on purk ka annetuste jaoks (5-10% sissetulekutest tuleks ära annetada, ja seda õpetatakse juba lastelegi).

Kui aga õnnis finantsvabadus juba käeulatuses, siis tahaksin ja hakkan andma oma panust läbi laste hariduse: nimelt alustan augusti lõpus ettevõtluse (ettevõtlikkuse) õpetajana Tallinna 32. keskkoolis. Siiani andsin finantsteemalisi tunde harva Tagasi Kooli programmi raames, kuid need olid ühekordsed tarkusejagamised - nüüd hakkan seisma laste eest iganädalaselt. Et õpetaja palk pole teab mis suur, ning seda eriti kui poole koormusega töötada, on see täpselt selline amet, mis keskendub andmisele selle asemel, et ise rikkaks saada. Minu lootus on, et mu tulevased õpilased saaksid paremini aru, mis on raha, kuidas sellega ümber käia ning vanemate laste puhul (minu tunde saavad nautida 2., 4. ja 7. klass) keskendume rohkem ettevõtlusele, sh vabatahtlikule tööle, mis toob meid jällegi tagasi teistele andmise juurde.

Unistades suurelt, tahaksin ühel päeval teha ka oma Liisi Kirch' fondi, mis keskenduks rahatarkuse jagamisele. Toetades vähekindlustatud peresid või lastekodusid rahateemaliste raamatute kinkimisega, tehes koolitusi ja töötubasid või õpetades välja neid, kes võiksid seda teha minu eest ning minu fondi kuludega. Seda mõtet pole ma veel lõpuni viimistlenud, aga see tuleb! Millal, on veel selgusetu.

Igal juhul on vahva, kui motivatsiooni finantsvabaduseni liikumiseks jagub. Kas esmalt iseenda ambitsioonide rahuldamiseks ja alles siis teiste peale mõtlemiseks, minu isu selle järgi kasvatab idee, et finantsvabadust pole lihtsalt mulle endale vaja, seda on vaja ka teistele - minu lähedastele ja ka mulle täiesti tundmatute inimestele, et nende olukorda parandada. Ja kuidas ma saan siis oma kiirust tippu jõudmiseks kuidagi moodi vähendada, eks!

Kuidas annad maailmale / Eestile tagasi Sina? Kas teed perioodilisi annetusi või aitad teisi oma teadmiste ja kogemuste jagamise läbi? Keda oma annetustega toetad ja kas annetad regulaarselt? Kas tahaksid teha rohkem, mis Sind praegu takistab?

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Social Icon
bottom of page