Läbi minimalismi finantsvabaduseni
Viimastel kuudel on olnud mitu minimalismiga seotud ülesastumist, mille raames olen analüüsinud meie elustiilivalikute kasu finantsvabaduseni püüdlemisel.
Minimalism ei ole vaid kunstistiil, vaid elamisviis, kus rõhk pole mitte sellel, et surres võimalikult palju asju ette näidata oleks, vaid hakkamasaamine vähemaga kui endale lubada võiks. Alla oma võimete elamine kasuteguriga jätta osa raha passiivse sissetulekute tekitamiseks mõeldud investeeringute tarbeks annab lisaks veel koju rohkem ruumi, Sulle endale rohkem õhku, energiat ja aega tegeleda oluliste asjadega, veeta rohkem kvaliteetminuteid endale kallite inimestega ning seeläbi garanteerida rohkem rõõmu ja rahulolu. Kõlab nagu imelihtne, eks!
Paraku ei ole minimalism vaid see, kui loobime täna pooled riided garderoobist välja. Sellega peab kaasnema püsiv kasu ehk et mõttemalli muutus - näiteks pole riiete äraandmisest või mahamüümisest tolku kui kohe poodi kihutada ja sama kogus asju asemele osta. Lõppresultaati see ju ei muudaks, ikka on kapp riideid täis, aga selga panna pole midagi! Tänane tarbimispidu, kui kiirelt kaardiga viibates saame endale ükskõik mida ükskõik millisest maailma otsast osta, paneb tahtejõu ikka korralikult proovile ning kui minimalism on vaid hetkeline tuhin mis homseks otsas on, siis ei ole see ju tegelikult minimalistliku eluviisi harrastamine, vaid asjade üksteise vastu väljavahetamine - sealjuures keskkonda üsnagi hoolimatult suhtudes.
Et minimalism saaks osa Sinu maailmapildist, tuleb alustada väikeste sammudega seniste harjumuste muutmisel. Võta täna ette ja leia oma kodust see 1 asi, mida Sa tegelikult ei kasuta, mida Sa ei vaja ja mis Sulle rõõmu ei paku. Kui Sulle sümpatiseerib Marie Kondo konmari meetod, siis täna seda vidinat mis see ka poleks, ning leia temast vabanemiseks mõistlik võimalus - anna see ära kellelegi, kes seda kasutaks ja kes seetõttu ei pea poodi sama asja ostma minema. Müü see maha, kui tegemist on korraliku ja väärtusliku esemega (töötav blender näiteks). Või kui see on juba auklik, kulunud ja kole, on täiesti okei see ka minema visata - samal ajal ikkagi prügi sorteerimise ja taaskasutuse peale mõeldes. Homme korda sama. Väikesed sammud, mis on nii imeväikesed, et tobe oleks öelda "ei" (tsiteerides Jörgen Matsi esinemist Äripäeva "Lavajuttude" saates). Kui meelest läheb, siis pane meeldetuletus telefoni või vannitoa peeglinurgale.
Minimalismi ja minu mõtete kohta saab rohkem kuulata:
Investeerimisklubi Podcastis (aitäh Marko, Markus ja Ahti!)
Äripäeva Raadios Investor Toomase tunnis (lindistatud Investeerimisfestivalil, aitäh Juhan!)